
· Документ за собственост (нотариален акт или договор със силата на нотариален акт). Той е най-важният и удостоверява правото на собственост върху недвижимия имот. Без него продавачът не може да докаже това си качество и Нотариусът няма да изповяда сделката.
· Документ за самоличност: лична карта, паспорт.
· Данъчна оценка на имота Издадените до 30 юни на текущата година удостоверения за данъчни оценки са валидни до тази дата, а издадените след тази дата - до края на текущата година. Когато данъчните задължения за имота са платени за цялата година и това изрично е вписано в данъчната оценка, то тя е валидна до края на текущата година и може да послужи за осъществяване на сделката
· Удостоверение за гражданско състояние.
· Протокол за делба (вписан), ако е имало делба на имота.
· Скица на имота.
· Удостоверение, че имотът не е актуван като общински (само за сделки с дворно място).
· Удостоверение за наследници.
· Пълномощно, ако продавачът не може да присъства при организацията и изповядването на сделката.
· Удостоверение, че сградата е изградена със строително разрешение по одобрен архитектурен план. Такъв документ е необходим само при положение, че след придобиването на имота (дворното място) в него е извършено строителство (жилищно, стопанско, гараж и др.) и то не е отразено в нотариалния акт. В практиката се срещат и случаи, когато в документа за собственост, който е от началото на миналия век, да фигурира само първия етаж, а в момента сградата е например 5-етажна, монолитна, с представителен вид.
· Други документи според специфичните особености на имота като например: смъртен акт, акт за раждане, документ за развод, и т.н.