
При извършване на покупко-продажба на имот, преди изповядване на сделката страните заплащат такси, определени със законови разпоредби.
Основа за определяне на данъка е продажната цена. Когато тя е по-ниска от данъчната оценка, за база служи последната цена, определена от данъчната администрация.
Таксите са следните:
· Такса за вписване - 0.1% от продажната стойност на имота.
· Местна такса - 2% от продажната цена.
· Нотариална такса. Изчислява се по определена скала и се плаща в процент от удостоверявания материален интерес (Закон за Нотариусите и Нотариалната дейност).
· Допълнително се заплащат: проверката за ипотека, комисионната на банката при внасянето на местната такса и таксата за вписване, преписите на нотариалния акт, както и хонорара на адвоката или нотариуса за изготвяне на Нотариалния акт.
Обикновено таксите се поделят (или разпределят) между Купувача и Продавача, но по договореност могат да се заплатят само от Купувача.
При замяна на недвижими имоти таксите се изчисляват на база по-голямата стойност на единия имот.
Нотариусът не може да извършва сделки по прехвърляне и придобиване на недвижими имоти и вещни права върху тях, ако прехвърлителят има непогасени задължения за имота или непогасени държавни и общински вземания (съгласно Данъчно-осигурителния процесуален кодекс).